White Rock Road over Br Stillman Creek
Good Condition48 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.0 SW Holcomb |
| Carries | White Rock Road |
| Crosses | Br Stillman Creek |
| Coordinates | 42.03063, -89.13387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 75.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071507000000000 |