Meridian RD over Br. Stillman Creek
Fair Condition64 years old900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4 Mi S Stillman Val. |
| Carries | Meridian RD |
| Crosses | Br. Stillman Creek |
| Coordinates | 42.04778, -89.17234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 112.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071500600000000 |