Chamberlain Rd. over Drainage Ditch
Good Condition63 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.3 S.e. Lindenwood |
| Carries | Chamberlain Rd. |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 42.01638, -88.98104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 191.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071320600000000 |