Mowers RD over Br Killbuck Creek
Fair Condition49 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4 Mi SE Lindenwood |
| Carries | Mowers RD |
| Crosses | Br Killbuck Creek |
| Coordinates | 42.02201, -88.98567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 87.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071322700000000 |