Columbine Road over Branch Leaf River
Fair Condition54 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3 Mi SE Forreston |
| Carries | Columbine Road |
| Crosses | Branch Leaf River |
| Coordinates | 42.10202, -89.53103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071321900000000 |