West Grove RD over Branch Leaf River
Fair Condition64 years old200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.0 Mi SE Forreston |
| Carries | West Grove RD |
| Crosses | Branch Leaf River |
| Coordinates | 42.09915, -89.53183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 108.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071303400000000 |