West Branch RD over S. Fork Of Leaf Rivr
Good Condition19 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | .07mi S W Grove RD |
| Carries | West Branch RD |
| Crosses | S. Fork Of Leaf Rivr |
| Coordinates | 42.09806, -89.53472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 66.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071333600000000 |