Wagner RD over Branch Mud Creek
Poor Condition49 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.5 M NE Adeline |
| Carries | Wagner RD |
| Crosses | Branch Mud Creek |
| Coordinates | 42.18660, -89.46777 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 117.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071322600000000 |