Rock City Road over Mud Creek
Fair Condition45 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.2 Mi NE Adeline |
| Carries | Rock City Road |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 42.16761, -89.47302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 129.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324600000000 |