Adeline Rd. over Mud Creek
Good Condition18 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2. N. Adeline |
| Carries | Adeline Rd. |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 42.17339, -89.49264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.8 ft (17 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 144.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071333800000000 |