Mill Road over Mill Creek
Poor Condition46 years old600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.7 Mi NW Of Byron |
| Carries | Mill Road |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 42.13804, -89.29427 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 244.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324200000000 |