Oak Grove Rd. over Br Of Middle Crk
Poor Condition59 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.8 N. W. Byron |
| Carries | Oak Grove Rd. |
| Crosses | Br Of Middle Crk |
| Coordinates | 42.17428, -89.29073 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 132.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071307200000000 |