Hemstock Road over Unnamed Stream
Poor Condition46 years old400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi N Rochelle |
| Carries | Hemstock Road |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 41.96281, -89.07792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324300000000 |