Bethel Rd. over Drainage Ditch
Fair Condition70 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.5 N.w. Rochelle |
| Carries | Bethel Rd. |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 41.98471, -89.08312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 69.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071503200000000 |