Pilgrim RD over Seuen Mile Branch
Poor Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.0 M E Of Woosung |
| Carries | Pilgrim RD |
| Crosses | Seuen Mile Branch |
| Coordinates | 41.90312, -89.50504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071325900000000 |