Edgewood Road over Seven Mile Branch
Fair Condition53 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2 Mi N Woosung |
| Carries | Edgewood Road |
| Crosses | Seven Mile Branch |
| Coordinates | 41.93080, -89.53823 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 95.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071322000000000 |