Anterier Rd. over Sevenmile Branch
Good Condition21 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.5 N.w. Grand Detou |
| Carries | Anterier Rd. |
| Crosses | Sevenmile Branch |
| Coordinates | 41.92332, -89.47503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 105.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071332800000000 |