Townline Road over Br. Elkhorn Creek
Good Condition39 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.5 Mi SW Forreston |
| Carries | Townline Road |
| Crosses | Br. Elkhorn Creek |
| Coordinates | 42.11216, -89.67508 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 78.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071328300000000 |