Freeport RD over Elkhorn Creek
Good Condition65 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.0 Mi SW Forreston |
| Carries | Freeport RD |
| Crosses | Elkhorn Creek |
| Coordinates | 42.09403, -89.62738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 319.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071303200000000 |