Fork Creek Road over Br Elkhorn Creek
Fair Condition45 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.0 Mi N Brookville |
| Carries | Fork Creek Road |
| Crosses | Br Elkhorn Creek |
| Coordinates | 42.10588, -89.66664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 108.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324400000000 |