Baileyville Road over Br. Leaf River
Fair Condition37 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 Mi N Forreston |
| Carries | Baileyville Road |
| Crosses | Br. Leaf River |
| Coordinates | 42.15213, -89.59084 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 419.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071329200000000 |