Mc Gregor Road over Unnamed Steam
Good Condition35 years old200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4 Mi. Ne. Of Byron |
| Carries | Mc Gregor Road |
| Crosses | Unnamed Steam |
| Coordinates | 42.18853, -89.20401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 71.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071329700000000 |