Mc Greger Road over Unnamed Stream
Fair Condition35 years old200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5 Mi. Ne. Of Byron |
| Carries | Mc Greger Road |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 42.18843, -89.18214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.6 ft (19.4 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 141.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071329800000000 |