Woodburn Road over Unnamed Stream
Poor Condition31 years old225 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5.5 Mi. Ne. Byron |
| Carries | Woodburn Road |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 42.18694, -89.21045 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 63.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071330800000000 |