West Grove Rd. over Elkhorn Creek
Good Condition16 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 S.w. Forreston |
| Carries | West Grove Rd. |
| Crosses | Elkhorn Creek |
| Coordinates | 42.09853, -89.61288 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 133.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071334100000000 |