Lanark Road over Elkhorn Creek
Fair Condition31 years old200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 5 Mi. Sw. Forreston |
| Carries | Lanark Road |
| Crosses | Elkhorn Creek |
| Coordinates | 42.08373, -89.63597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 108.3 ft (33 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 300.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071331500000000 |