Base Line Rd. over Drainage Ditch
Good Condition66 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.0 N.e. Lindenwood |
| Carries | Base Line Rd. |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 42.06461, -88.99122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 59.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071502500000000 |