Devils Backbone RD over Gale Creek
Fair Condition54 years old375 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 Mi W Oregon |
| Carries | Devils Backbone RD |
| Crosses | Gale Creek |
| Coordinates | 42.00280, -89.36383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 139.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2022) |
| Truck Traffic | 64% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071506000000000 |