Castle Rd. over Br. Gale Creek
Good Condition73 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3.0 S W Oregon |
| Carries | Castle Rd. |
| Crosses | Br. Gale Creek |
| Coordinates | 41.97686, -89.36646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 76 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071503300000000 |