Burlington RD over Bnsf Railroad
Fair Condition19 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | .29mi S Pines RD |
| Carries | Burlington RD |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 41.99546, -89.38613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.2 ft (40.6 m) |
| Max Span | 128.3 ft (39.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 320.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071333500000000 |