Ill 40 over Coopers Creek
Fair Condition31 years old1,650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 2.25 Mi S Bradford |
| Carries | Ill 40 |
| Crosses | Coopers Creek |
| Coordinates | 41.14422, -89.65768 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 195.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,650 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088002400000000 |