Ill 93 over E Fork Spoon River
Fair Condition33 years old950 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 2.5 Mi W Of Bradford |
| Carries | Ill 93 |
| Crosses | E Fork Spoon River |
| Coordinates | 41.17713, -89.70358 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.6 ft (45 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 481.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088002200000000 |