Tr 130 over E F Spoon River
Fair Condition47 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | NE Cor-21-t14nr7e |
| Carries | Tr 130 |
| Crosses | E F Spoon River |
| Coordinates | 41.19069, -89.69636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 127.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088500900000000 |