Ill 40 over Fox Creek
Fair Condition33 years old1,050 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 3 Mi N Of Bradford |
| Carries | Ill 40 |
| Crosses | Fox Creek |
| Coordinates | 41.21866, -89.67725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 286.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,050 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088002600000000 |