Tr 120 over Ef Spoon River
Fair Condition49 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | N.ctr-4-t14nr7e |
| Carries | Tr 120 |
| Crosses | Ef Spoon River |
| Coordinates | 41.23184, -89.70596 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 128.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088500300000000 |