Fas 208-ch 20 over Spoon River E Branch
Fair Condition68 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Nw-10-t14nr7e |
| Carries | Fas 208-ch 20 |
| Crosses | Spoon River E Branch |
| Coordinates | 41.22100, -89.69037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 259.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088320800000000 |