Fas-1372 (ch-13) over Mud Run Creek
Good Condition9 years old650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 400n 1640e |
| Carries | Fas-1372 (ch-13) |
| Crosses | Mud Run Creek |
| Coordinates | 41.03210, -89.66795 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 113.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088331300000000 |