Tr 151 over Camp Creek
Good Condition39 years old35 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Sw-15-t12nr7e |
| Carries | Tr 151 |
| Crosses | Camp Creek |
| Coordinates | 41.01736, -89.69148 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 162.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088562300000000 |