Tr 135 over Camp Run
Fair Condition61 years old10 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | N.ctr-9-t12nr7e |
| Carries | Tr 135 |
| Crosses | Camp Run |
| Coordinates | 41.04654, -89.70810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 113.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088561400000000 |