Tr 99 over Indian Creek
Good Condition40 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | NE Cor-25-t13nr5e |
| Carries | Tr 99 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 41.09134, -89.87634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 277.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088481100000000 |