Il 17/91 over Spoon River
Poor Condition102 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | .6 Mi W Of Wyoming |
| Carries | Il 17/91 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.06332, -89.79597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 807.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088000200000000 |