Tr 127 over Trib. Camp Run
Good Condition38 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Ne-4-t12nr7e |
| Carries | Tr 127 |
| Crosses | Trib. Camp Run |
| Coordinates | 41.06134, -89.70435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 158.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088561300000000 |