Fas 1372-ch 13 over Camp Run Creek
Poor Condition67 years old650 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | NW Cor-17-t12nr7e |
| Carries | Fas 1372-ch 13 |
| Crosses | Camp Run Creek |
| Coordinates | 41.03199, -89.73331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 299.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088311300000000 |