Old Il 26 over Richland Ck&c Wis Rr
Poor Condition97 years old475 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.2 Mi N Orangeville |
| Carries | Old Il 26 |
| Crosses | Richland Ck&c Wis Rr |
| Coordinates | 42.48346, -89.65252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 454.4 ft (138.5 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 1094.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 475 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089001700000000 |