Old Il 26 over E Br Richland Creek
Poor Condition99 years old475 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | .7 Mi N Orangeville |
| Carries | Old Il 26 |
| Crosses | E Br Richland Creek |
| Coordinates | 42.48086, -89.64511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.6 ft (19.7 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 145.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 475 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089001800000000 |