Ill 73 over Yellow Creek
Good Condition41 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 3.2 Mi South Of Us20 |
| Carries | Ill 73 |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.31213, -89.82725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 147.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089005300000000 |