Dublin Rd. over Yellow CR Branch
Good Condition60 years old575 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 2 Mi. N. Pearl Cty |
| Carries | Dublin Rd. |
| Crosses | Yellow CR Branch |
| Coordinates | 42.30312, -89.83474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 96.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 575 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089302000000000 |