Il 73 over Yellow Creek
Fair Condition34 years old2,350 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 0.5 Mi N Pearl City |
| Carries | Il 73 |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.28217, -89.82657 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 500.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,350 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089006900000000 |