US 20 EB over Ill RT 26
Fair Condition40 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1 Mi N Freeport |
| Carries | US 20 EB |
| Crosses | Ill RT 26 |
| Coordinates | 42.32153, -89.63243 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.0 ft (51.5 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 679.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089005600000000 |