Ill 26 (fap 316) over Pecatonica River
Fair Condition43 years old12,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 0.4 Mi N Of US 20br |
| Carries | Ill 26 (fap 316) |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.30776, -89.63228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 429.8 ft (131 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 3720.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089005100000000 |